Методи дослідження фізичних явищ. Спостереження та експеримент. Вимірювання та вимірювальні прилади. Фізичні величини та їх одиниці.Лабораторна робота №2 Ознайомлення з вимірювальними приладами. Визначення ціни поділки шкали приладу.
Конспекти уроків » Фізика вимірювальні прилади, дослідження фізичних явищ, ціна поділки
Урок 2
Тема: Методи дослідження фізичних явищ. Спостереження та експеримент. Вимірювання та вимірювальні прилади. Фізичні величини та їх одиниці.
Лабораторна робота №2 Ознайомлення з вимірювальними приладами. Визначення ціни поділки шкали приладу.
Мета: ознайомити учнів із фізичними величинами, методами дослідження явищ та етапами пізнавальної діяльності (спостереження, накопичення фактів, створення теорій, проведення експерименту, вимірювання й обробка результатів); увести поняття фізичної величини, значення й одиниць виміру фізичної величини, способів її вимірювання; у процесі виконання лабораторної роботи ознайомити з призначенням та обладнанням фізичного кабінету, із правилами безпеки у фізичному кабінеті, мотивувати необхідність дотримання правил; формувати інтерес до вивчення фізики; виховувати акуратність і точність під час проведення експерименту; розвивати логічне мислення, вміння міркувати й робити висновки.
Тип уроку: комбінований
1. організаційний момент
Привітання.
Перевірка домашнього завдання ( усне опитування)
2. Розминка
Про яке фізичне явище йдеться у вірші?
Как яркая радуга на небесах.
Сияя росинками горя,
Печалясь в лучистом просторе,
Светила твои, твои зори
Восходят в слезах.
(Томас Мур)
3. Актуалізація опорних знань
Диктант «Фізичні тіла, речовини, явища».
Учитель зачитує слова, двоє учнів, працюючи на відкидних дошках, заповнюють таблицю.
Фізичне тіло Явище Речовина
Свинець, грім, рейка, веселка, алюміній, світанок, Місяць, спирт, ножиці, ртуть, снігопад, стіл, мідь, вертоліт, нафта, кипіння, телефон, повінь, постріл, вода, вітер, праска, стілець, блискавка (24 слова).
Перевіряється робота шляхом взаємоперевірки — кожне слово 0,5 бала.
4. Сприйняття навчального матеріалу
— Фізика — наука експериментальна, вона спирається на спостереження й досліди. Обмежитися лише спостереженнями не можна, навіть якщо вони проводяться систематично та цілеспрямовано. Тому вчені проводять фізичні експерименти (досліди). Вони самі відтворюють явища за різних умов, не очікуючи, поки воно відбудеться у природі. На основі отриманих даних роблять висновки про закономірності перебігу природного явища. Чим спостереження відрізняється від дослідів? Досліди проводять з певною метою, за обдуманим планом, виконують вимірювання. На підставі проведених спостережень і дослідів учені будують теорії, що дозволяють пояснити отримані результати і навіть передбачити результати інших спостережень і дослідів, навіть тих, які
ще ніхто на проводив!
Приклад. Учені без усіляких спостережень і дослідів ще у давні часи знали про існування деяких планет Сонячної системи. І лише після відкриття телескопів їх передбачення виправдалося.
Отже, вся фізична теорія будується на основі спостережень і дослідів. Коли теорія побудована, спостереження і досліди дозволяють перевірити її правильність. Порівнюючи різні фізичні тіла чи явища, ми помічаємо, що вони мають відмінності: тіла високі чи низькі, легкі чи важкі, ті, що витісняють під час занурення більше води чи менше, тощо. Різноманітні явища можуть протікати швидше чи повільніше. Зазначені вище відмінності описують такі поняття як вага, висота, час. Ці поняття називаються фізичними величинами.
Фізична величина — кількісна характеристика фізичної властивості тіла чи явища.
Виміряти фізичну величину – означає порівняти її з однорідною величиною, прийнятою за одиницю.
Які ще приклади фізичних величин ви можете навести?
(Площа, маса, температура, довжина…)
Особливістю фізичних величин є те, що їх можна виміряти. Виміряти будь-яку фізичну величину — значить порівняти її з однорідною величиною, що прийнята за одиницю.
Для кожної фізичної величини існує своя одиниця вимірювання або навіть декілька.
Приклад. Висота кімнати 2 м.
2 — числове значення,
м (метр) — одиниця вимірювання. Запис h = 2 м .
Знайомимося з вимірювальними приладами.
5. Закріплення знань
1. Заповнення таблиці «Фізичні величини» в кінці
зошита
Назва Позначення Одиниці Прилади для вимірювання
Довжина l м Лінійка
Ширина b м Рулетка
Висота H, h м Мірна стрічка
6. Знайомство з вимірювальними приладами
Учені вимірюють фізичні величини за допомогою вимірювальних приладів. Найпростіші з них – лінійка, рулетка, мірна стрічка – слугують для вимірювання відстані й лінійних розмірів тіла. Також відомі вимірювальні прилади – годинник, транспортир – для вимірювання кутів, термометр – прилад для вимірювання температури.
Більша частина вимірювальних приладів має шкалу, що забезпечує можливість вимірювання. Також на приладі зазначають одиниці, у яких виражається вимірювана цим приладом величина.
За шкалою можна встановити дві найважливіші характеристики приладу: межі вимірювання, ціну поділки.
Межі вимірювання – це найбільше і найменше значення фізичної величини, які можна виміряти певним приладом.
Ціна поділки – це значення найменшої поділки шкали вимірювального приладу.
Щоб визначити ціну поділки потрібно: різницю двох будь-яких значень величин, поділити на кількість поділок між ними.
Чим менша ціна шкали поділки приладу, тим менша похибка вимірювання, тобто тим більша точність вимірювання.
7. л. р. № 2 «ознайомлення з вимірювальними приладами. Визначення ціни поділки приладу»
• Вивчення інструкції до лабораторної роботи.
• Бесіда про дотримання правил безпеки.
• Виконання роботи згідно з інструкцією.
• Оформлення письмового звіту.
• Висновок про виконання роботи.
8. Підсумки уроку
Інтерактивна вправа «Літачок». Учитель запускає паперовий літачок. Той, поряд з ким він приземлиться, говорить одне речення-підсумок і запускає літачок далі.
9. Практичні завдання в зошиті.
10. Домашнє завдання.
§2,3,4, вивчити основні означення, ЗАВДАННЯ 3,4,5 – ст.21